Próbki przyjmowane są poniedziałek- wtorek w godzinach 7.00-12.00.
(w razie opóźnień prosimy o kontakt 48 38 31 548)
Próbki do badań fizycznych i chemicznych wody pobierane są przez Klienta zlecającego wykonanie badań.
Klient pobierający i dostarczający próbki wody do Laboratorium powinien mieć świadomość, że metoda pobierania próbek, odpowiednia czystość pojemników, wybór miejsca pobierania, objętość pobieranej próbki, czas spuszczania wody przed pobraniem oraz warunki transportu mają istotny wpływ na uzyskane wyniki badań.
Gdy próbki pobiera Klient, Laboratorium nie ponosi odpowiedzialności za sposób ich pobierania, warunki transportu i przechowywanie do chwili przyjęcia do Laboratorium – stosowna informacja zostanie zamieszczona w Raporcie z wyników badań.
Jeżeli stan próbki w chwili przyjęcia będzie uznany za niezadowalający, sugerujący niewłaściwe pobranie decyzję o jej przyjęciu lub nie podejmuje pracownik Laboratorium po przeprowadzeniu uzgodnień z Klientem.
Przygotowanie punktu do pobierania próbek
- Próbkę wody zaleca się pobrać z kranu najczęściej używanego. Należy unikać kranów będących w złym stanie technicznym, skorodowanych oraz tych, do których dostęp jest utrudniony.
- Do badania, należy pobrać wodę zimną.
- Przed pobraniem, należy z wylewki kranu zdjąć wszelkie urządzenia, np. sitka wraz z uszczelkami itp. oraz oczyścić wylewkę z zabrudzeń powstałych podczas użytkowania.
- Próbkę, należy pobrać w butelkę typu „pet” min. 1,5 litra (po wodzie nie smakowej i niegazowanej) po dokładnym wypłukaniu jej wodą przeznaczoną do badań.
Technika pobierania próbek do badań fizycznych i chemicznych
Sieć wodociągowa i kurki użytkowników wody
- odkręcić kurek i odczekać odpowiedni okres czasu w celu usunięcia wody zastoinowej i uzyskania stabilnych parametrów wypływającej wody. Woda powinna wypływać spokojnym, równym strumieniem. Czas spuszczania wody, należy dobrać stosownie do celu pobierania, na ogół wystarczają 2-3 minuty – dotyczy urządzeń wodnych na bieżąco eksploatowanych. Praktycznym sposobem sprawdzenia skuteczności usunięcia wody zastoinowej jest brak wyczuwalnych zmian temperatury wody. W przypadku dłuższych przerw w eksploatacji lub nowych/remontowanych urządzeń czas ten, należy wydłużyć tak by odcinek, który chcemy skontrolować został dokładnie przepłukany.
- podstawić naczynie do pobierania próbki pod strumień wody. Zaleca się całkowite napełnienie butelki pobieraną wodą aż do przelania wody z naczynia i zamknięcie korkiem w taki sposób, aby nad powierzchnią wody nie pozostały pęcherzyki powietrza.
- oznakować w sposób umożliwiający jego identyfikację.
Studnie
- w przypadku pobierania próbki wody ze studni, próbkę można pobrać z kurka najbliżej położonego studni i dalej postępować jak wyżej,
- przed badaniem wody w nowo wykopanych lub wierconych oraz rzadko używanych studniach, należy wielokrotnie odpompować wodę co umożliwi faktyczną ocenę jakości wody,
- w przypadku studni kopanej, gdy istnieje konieczność pobrania wody bezpośrednio ze studni, wodę należy pobrać, np. czystym wiadrem i z niego napełnić naczynia do pobierania próbek.
Technika pobierania próbek do badań mikrobiologicznych
Aby pobrać próbkę wody do badań mikrobiologicznych niezbędna jest sterylna (sterylizacja suchym, gorącym powietrzem w temperaturze 170°C przez 1 godzinę) butelka ze szlifem o pojemności 250 lub 500 ml (lub inne sterylne naczynie o wspomnianej pojemności). Bez względu na punkt pobierania (czy jest to hydrant, kurek probierczy czy sieć wodociągowa) należy najpierw usunąć stagnującą wodę. W tym celu należy puszczać wodę swobodnym strumieniem przez 2 – 3 minuty. Następnie zakręcić wodę i usunąć z kurków wszelkie urządzenia, sitka, uszczelki itp. a sam kran wysterylizować opalając go płomieniem (np. palnik ręczny typu FLAMEBOY) przez około 1 minutę. W przypadku kurka z tworzywa sztucznego należy zdezynfekować go wodnym roztworem podchlorynu sodu lub etanolu – poprzez zanurzenie go w źle lub przetarcie wacikiem, a w przypadku hydrantów należy całą powierzchnię stykającą się z wodą wypłukać wodnym roztworem podchlorynu sodu. Po dezynfekcji kurka należy ponownie odkręcić wodę swobodnym strumieniem i po około 10 sekundach napełnić wodą sterylną butelkę trzymając butelkę w jednej, a korek w drugiej ręce (nie odkładać korka ze względu na możliwość kontaminacji). W naczyniu powinna pozostać przestrzeń około 2 cm od góry, aby przetrwały potencjalne drobnoustroje obecne w wodzie. Następnie butelkę należy zamknąć i zawinąć w papier, w którym była sterylizowana i umieścić w termotorbie zaopatrzonej we wkłady chłodzące. Należy unikać zanieczyszczenia zewnętrznych i wewnętrznych ścianek naczyń z próbkami (głównie szyjek i korków)
Transportowanie próbek do Laboratorium
- Próbki do badań, należy dostarczyć do Laboratorium w dniu pobrania, w możliwie najkrótszym czasie.
- Próbki, należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniem, rozlaniem oraz oddziaływaniem promieni słonecznych.
- Próbki, należy transportować w temperaturze (5±3)0C, np. w termotorbie z wkładem chłodzącym.
- Próbki do badań fizycznych i chemicznych wody przyjmowane są od poniedziałku do wtorku w godz. 7:00 – 12:00.